Pytania i odpowiedzi dotyczące
e-legitymacji

1. Czym jest e-legitymacja?
👉 Legitymacja szkolna jest kartą wykonaną z polichlorku winylu (PCV) formatu ID-1, która może zawierać układ elektroniczny z interfejsem bezstykowym. Wcześniejsze rozporządzenia MEN stosowały termin "e-legitymacja" w odniesieniu do legitymacji wykonanych z tego tworzywa, jednakże w nowych przepisach, w których nie przewidziano już papierowych wersji tego dokumentu, “legitymacją” (bez przedrostka “e”) określa się tę plastikową kartę.

2. Czym jest mLegitymacja?
👉 mLegitymacja to mobilny dokument obsługiwany przez aplikację mObywatel, wydaje się ją wraz z legitymacją i ma równorzędną moc jak jej fizyczna wersja. Jest przechowywana w telefonie.

3. Kogo obowiązuje nowa forma legitymacji?
👉 Nowe wersje legitymacji obowiązują wszystkich uczniów, którym ten dokument będzie wydawany po 12 lipca 2024 roku, czyli m.in. pierwszoklasistów czy w przypadku wydawania duplikatów.

4. Czy uczniom, którzy posiadają legitymacje papierowe, należy je wymienić na plastikowe?
👉 Nie, legitymacje wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują ważność do czasu odpowiednio zakończenia przez ucznia kształcenia w danej szkole lub zakończenia przez dziecko niepełnosprawne wychowania przedszkolnego.

5. Czy mLegitymacja może zastąpić e-legitymację?
👉 Nie, mLegitymacja nie zastępuje legitymacji (e-legitymacji), nie można jej wydać jako jedynego rodzaju legitymacji. mLegitymację wydaje się wraz ze standardową legitymacją.

6. Kto płaci za legitymację?
👉 Koszty wytworzenia plastikowej legitymacji ponosi szkoła — tak, jak było to do tej pory. Jednakże za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej lub legitymacji przedszkolnej pobiera się opłatę w wysokości równej kwocie opłaty skarbowej od poświadczenia własnoręczności podpis.

7. Jak przedłuża się ważność e-legitymacji?
👉 Dotychczasową pieczątkę zastępuje specjalna naklejka — hologram. A zatem ważność legitymacji szkolnej w kolejnych latach potwierdza się poprzez przyklejenie kolejnego hologramu na rewersie legitymacji, w przeznaczonym do tego miejscu.

8. Jaki rodzaj kart wybrać?
👉 Rodzaj blankietu należy wybrać z zależności od potrzeb. Jeśli chcą Państwo by legitymacje mogłyby być wykorzystywane m.in. w stołówce szkolnej, bibliotece czy otwieraniu szatni czy drzwi wejściowych — sugerujemy wybór kart wyposażonych w moduł zbliżeniowy w technologii UNIQUE lub MIFARE.

9. Gdzie kupić e-legitymacje?
👉 E-legitymacje szkolne można zakupić w dzienniku elektronicznym mobiDziennik. Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych dyrektor szkoły może złożyć zamówienie na legitymacje bezpośrednio w e-dzienniku.

10. Czy legitymacja plastikowa obowiązuje również w przedszkolu?
👉 Tak, takie legitymacje obowiązują również w przedszkolu.

11. Czy wszystkie dzieci w przedszkolu otrzymują legitymację?
👉 Nie, wedle Art. 11. 1c “Dziecku niepełnosprawnemu spełniającemu obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego wydaje się legitymację przedszkolną.” w ustawie nie ma fragmentu mówiącego o tym, że legitymację przedszkolną należy wydać dla wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola.

12. Czy dla wszystkich uczniów wydaje się ten sam wzór legitymacji?
👉 Nie, wzory legitymacji są różne, oto one:
MEiN-I/1 - dla uczniów szkół dla dzieci i młodzieży oraz uczniów szkół polskich
MEiN-I/2 - dla słuchaczy branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i szkół dla dorosłych
MEiN-I/3-N - dla niepełnosprawnych uczniów szkół dla dzieci i młodzieży oraz uczniów szkół polskich
MEiN-I/4-N - dla niepełnosprawnych słuchaczy branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i szkół dla dorosłych
MEiN-I/5 - legitymacja przedszkolna
Te legitymacje będą dostępne do kupienia w elektronicznym dzienniku lekcyjnym mobiDziennik. Swoje wzory mają także legitymacje artystyczne, natomiast aktualnie nie są one obowiązkowe.

[email protected] Sekretariat: +48 33 496 30 00