mLegitymacja — dokument mobilny w aplikacji mObywatel

mobiDziennik – Baza wiedzy
mLegitymacja, mobiDziennik

Czym jest mLegitymacja, kiedy i komu się ją wydaje?

mLegitymacja, podobnie jak tradycyjna legitymacja szkolna, potwierdza uprawnienia uczniów do korzystania z ulgowych przejazdów kolejowych oraz autobusowych, także stanowi podstawę do uzyskania innych zniżek przysługujących uczniom. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu umocowaniu prawnemu. Uczniowie mają możliwość korzystania z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie używają tradycyjnych dokumentów.

mLegitymacja
jako “dokument elektroniczny przechowywany i prezentowany przy użyciu oprogramowania przeznaczonego dla urządzeń mobilnych” pojawiła się już w rozporządzeniu z 2019 roku i do końca 2023 roku funkcjonowała cały czas na podobnych zasadach — na podstawie wniosku ucznia lub rodzica, mogła być wydawana dodatkowo do tradycyjnej legitymacji szkolnej, ale tylko dla uczniów, którzy posiadają numer PESEL. 

mObywatel aplikacja

Zmiany w 2023 roku w mLegitymacji

Jednakże w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji i Nauki z 4 grudnia 2023 r. (Dz.U. 2023 poz. 2653) uchylono zapis dotyczący składania wniosków o wydanie mLegitymacji, a także dokładnie określono jej definicję, odwołując się do prawa oświatowego (art. 11 ust. 1d, Dz. U. 1991 Nr 95 poz. 425) oraz ustawy o aplikacji mObywatel (art. 2 pkt 7, Dz.U. 2023 poz. 1234). Zgodnie z nimi mLegitymacja jest mobilnym dokumentem obsługiwanym przez aplikację mObywatel i jest wydawana razem z legitymacją dla:

  • Pełnoletniego ucznia.
  • Niepełnoletniego ucznia, jeśli rodzice nie złożyli sprzeciwu.

A to oznacza, że od tej pory szkoła jest zobowiązana wydać legitymację mobilną każdemu uczniowi.  


mLegitymacja
nie zastępuje standardowej legitymacji

Kiedy zapytaliśmy szkoły korzystające z naszego e-dziennika mobiDziennik, czy byłyby zainteresowane usługą personalizowania e-legitymacji, otrzymaliśmy wiele pytań: “Czy szkoła może wydawać tylko mLegitymacje, rezygnując z e-legitymacji?” — w związku z tym zwracamy uwagę i uczulamy na fragmenti jest wydawana razem z legitymacją”, to oznacza, że mLegitymacja szkolna nie zastępuje legitymacji (e-legitymacji), a zatem nie można jej wydać jako jedynego rodzaju legitymacji!

Kto jeszcze ma otrzymać nowe mLegitymacje szkolne? Zasady i wyjątki

W ustawie o prawie oświatowym ustalono także, że mLegitymacji nie wydaje się uczniom: 

  • ▪️ Szkoły polskiej (o której mowa w art. 4 pkt 29d ustawy – Prawo oświatowe ),
  • ▪️ Szkoły i zespołu szkół w Polsce oraz przy przedstawicielstwie dyplomatycznym, urzędzie konsularnym i przedstawicielstwie wojskowym Rzeczypospolitej Polskiej (o których mowa art. 8 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy – Prawo oświatowe).

Dodatkowo w rozporządzeniu z 4 grudnia 2023 r. w paragrafie 2 ust. 1 i 2, ustalono dwie ważne informacje dotyczące mLegitymacji:

  1. ▪️ mLegitymacje szkolne wydane na podstawie wcześniejszych przepisów zachowują ważność do momentu wydania nowych mLegitymacji zgodnie z aktualnymi przepisami prawa oświatowego (zgodnie z art. 11 ust. 1d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.).
  2. ▪️ Uczniom, którym wydano legitymację szkolną w formie papierowej lub w formie karty ID-1 na podstawie przepisów dotychczasowych, należy wydać mLegitymację zgodnie z aktualnymi przepisami prawa oświatowego (wyjątkiem uczniów szkoły polskiej, szkoły i zespołu szkół w Polsce oraz przy przedstawicielstwie dyplomatycznym, urzędzie konsularnym i przedstawicielstwie wojskowym Rzeczypospolitej Polskiej).

W związku z powyższym wszystkim uczniom, którzy posiadają legitymacje na podstawie wcześniejszych przepisów (zarówno w formie papierowej, jak i e-

mLegitymacja w aplikacji mObywatel

legitymacje), należy wydać nowe mLegitymacje.

Generowanie mLegitymacji łatwiejsze przy użyciu mobiDziennika!

Przypominamy, że w dzienniku elektronicznym mobiDziennik w module Sekretariat, znajduje się funkcja generowania danych do mLegitymacji, która znacznie usprawni Państwu ten proces,  automatycznie przygotowując plik XML z kompletnymi danymi, gotowy do wgrania w systemie OSE. 

Dla zainteresowanych tematyką legitymacji szkolnych zapraszamy także do artykułu zawierającego szczegółowe zagadnienie e-legitymacji szkolnych — zobacz teraz

Zachęcamy do zapoznania się z naszym FAQ na temat e-legitymacji, gdzie znają Państwo najczęstsze pytania wraz z udzielonymi odpowiedziami — Pytania i odpowiedzi dotyczące legitymacji.