Kalkulator frekwencji – sprawdź, jak działa i co jeszcze warto o nim wiedzieć!

mobiDziennik
mobiDziennik – Baza wiedzy
kalkulator frekwencji

Nieuzasadniona nieobecność dziecka w szkole stanowi wykroczenie, dlatego powinna wzbudzić szczególne zainteresowanie rodzica. Frekwencja jest jednym z najważniejszych wyznaczników efektywności nauczania, ale też świadczy o ogólnym podejściu ucznia do nauki. Z tego względu ogromne znaczenie ma kontrolowanie tego, czy dziecko nie opuszcza żadnych lekcji. Wyjaśniamy, czym jest kalkulator frekwencji, jak działa i dlaczego warto z niego korzystać!

Dlaczego frekwencja ma znaczenie?

Frekwencja, czyli obecność dziecka na lekcjach, ma ogromny wpływ na efektywność nauczania. Udział w zajęciach jest podstawowym obowiązkiem ucznia, wynikającym ze statutu. Jeśli dziecko ma przyswoić materiał, musi po prostu pojawiać się w szkole.

Oczywiście nie oznacza to, że dziecko nie może opuścić ani jednego dnia – w przypadku choroby czy innego zdarzenia losowego (np. śmierć bliskiej osoby) normalnym jest, że nie przyjdzie na lekcje. W każdym z takich przypadków konieczne jednak jest usprawiedliwienie.

Niestety zdarza się, że dzieci wagarują, czyli nie pojawiają się na lekcjach bez uzasadnionej przyczyny, często bez wiedzy rodziców. Z tego względu frekwencja jest też podstawowym kryterium całościowej oceny z zachowania.

Wagarowanie czy notoryczne spóźnienia to niepokojący sygnał, na który należy odpowiednio zareagować i przede wszystkim ustalić jego przyczynę. Często powodem, dla którego dziecko opuszcza lekcje, są np. problemy w relacjach z rówieśnikami i/lub bliskimi, złe samopoczucie (psychiczne i/lub fizyczne), stres, uzależnienie czy inne poważne kłopoty.

Jeśli w porę podejmie się odpowiednie kroki, można zapewnić dziecku niezbędne wsparcie oraz zapobiec takim przykrym konsekwencjom, jak np. brak klasyfikacji czy konieczność powtarzania klasy. Przez to tak ważne jest, by rodzice mieli dostęp do kalkulatora frekwencji, który pozwala kontrolować obecności za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Kliknij poniżej, żeby dowiedzieć się więcej o module frekwencji i dowiedzieć się, jak ją obliczać.

Jak działa kalkulator frekwencji?

W mobiDzienniku  w panelu ucznia i rodzica dostępny jest moduł „Frekwencja”, który umożliwia śledzenie danych związanych z obecnościami oraz nieobecnościami zarówno przez ucznia, jak i rodzica. Dzięki niemu można na bieżąco kontrolować sytuację i reagować na ewentualne nieprawidłowości. Rodzic dowie się o każdej nieobecności czy fałszywym usprawiedliwieniu (dzieci niekiedy potrafią bardzo dobrze podrabiać podpisy swoich rodziców).

W module „Frekwencja” znajdują się:

  • przegląd nieobecności z podziałem na dni, wraz z informacją o tym, czy zostały usprawiedliwione;
  • statystyka obecności – podsumowanie ile uczeń ma obecności, nieobecności, spóźnień oraz zwolnień, z podziałem na okresy w roku szkolnym;
  • przycisk „Statystyka frekwencji” – podsumowanie frekwencji z podziałem na przedmioty i poszczególną frekwencję:
    • obecność,
    • spóźnienie,
    • zwolnienie,
    • usprawiedliwiona nieobecność,
    • nieusprawiedliwiona nieobecność.

W tym miejscu znajduje się również kalkulator frekwencji, który przelicza obecność na wartości procentowe na danym przedmiocie (w kolumnie "F"). W ten sposób można sprawdzić, czy uczniowi grozi brak klasyfikacji z danego przedmiotu;

  • przycisk „Usprawiedliwienia” (widzi go tylko rodzic) – umożliwia przesłanie do wychowawcy prośby o usprawiedliwienie nieobecności;
  • przycisk „Szczegółowa frekwencja” – przegląd frekwencji w poszczególnych tygodniach.

Szkoła korzystająca z mobiDziennika może ukryć menu sekcji „Frekwencja” u rodziców i uczniów, a także ustalić, czy rodzic/pełnoletni uczeń może wystawiać usprawiedliwienia za pośrednictwem systemu.

Jak obliczyć frekwencję?

Na frekwencję dziecka wpływ ma wiele czynników. Nieobecność czy spóźnienie może być związane z m.in.:

  • chorobą,
  • złym samopoczuciem,
  • pobytem w szpitalu,
  • zaplanowaną wizytą u lekarza specjalisty,
  • nagłym zdarzeniem losowym,
  • śmiercią bliskiej osoby,
  • sprawami rodzinnymi.


W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów frekwencji, które pomagają szybko obliczyć, ile uczeń ma procent obecności na lekcji. W praktyce są żadnym ułatwieniem, ponieważ samo działanie matematyczne jest proste, a tak naprawdę kluczem do prawidłowego wyliczenia jest wcześniejsze pozyskanie lub obliczenie podstawowych informacji - ile lekcji zostało zrealizowanych oraz na ilu lekcjach uczeń był obecny. Pozyskanie tych dwóch danych może być skomplikowane w związku z tym, że w trakcie roku szkolnego występują różne czynniki, które mogą wpłynąć na liczbę planowanych lekcji, takie jak święta czy wycieczki.

Gdy już posiadamy odpowiednie dane, to wystarczy liczbę godzin obecnych podzielić przez liczbę godzin lekcyjnych w danym okresie, a uzyskany wynik pomnożyć razy 100%. Przykładowo przyjmując, że w I okresie roku szkolnego zrealizowanych lekcji było 120, a uczeń miał obecność na 100 lekcjach, działanie wyglądałoby w ten sposób:
frekwencja na I okres = 100 / 120 x 100% = 83,33%

A zatem tym, co jest najtrudniejsze w obliczeniach tego typu, jest wyliczenie godzin obecności. W tej sytuacji trzeba bowiem po prostu usiąść z kalendarzem i ręcznie je policzyć. Przy korzystaniu z mobiDziennika nie trzeba się tym zajmować. W systemie od razu wyświetlają się wszystkie potrzebne dane, a do tego wbudowany kalkulator frekwencji od razu podaje wartość procentową.

Czy 50% frekwencji wystarczy?

Uczeń może być nieklasyfikowany z przedmiotu w przypadku frekwencji poniżej 50%. Z tego względu tak ważne jest, by kontrolować liczbę nieobecności.

Warto mieć jednak świadomość tego, że jeśli uczeń zdobył wymaganą liczbę ocen z danego przedmiotu, frekwencja może nie być brana pod uwagę. Jeśli nauczyciel jest w stanie ocenić wiedzę ucznia i wystawić stosowną ocenę końcową, duża liczba usprawiedliwionych nieobecności nie powinna stanowić problemu. Wiele zależy jednak od podejścia nauczyciela oraz regulaminu szkoły.